I pradžia

I pradžia Parašykite mums
 
 •   Veikla
 • Veiklos ataskaitos
 • Kontaktai
 • Mąstytojai
 • Mintys
 •  
  Forumas > Apie bendrajį liberalizmo vardiklį >
  > Tolerancija vs. Abejingumas

     
  Prisijungti   Registruotis
  Autorius Pranešimai
  Offline Jurgita Choromanskytė
  Parašytas: 2010-06-03 11:03:08

  Šioje diskusijoje mes kviečiame padiskutuoti apie tai, kuo skiriasi tolerancija nuo abejingumo.

  Kur ta riba, kada tolerancija tampa abejingumu? Ar abejingumas gali tapti tolerancija? Ar pasakymas „kol nelenda į akis, man netrukdo“ gali būti tapatinamas su „aš jį priimu tokį, koks jis yra“? Ar verta toleruoti abejingumą?

  Ką Jūs manote?

  Offline Milda Butkutė
  Parašytas: 2010-06-30 12:23:41

  Pateiksiu ne tik savo požiūrį į toleranciją ir abejingumą. Aš pati manyčiau, kad nuo tolerancijos iki abejingumo - vienas žingsnis. Jeigu mes toleruojame kitokius žmones, elgesį ar pan. po kurio laiko pradedame to nepastebėti ir tampame abejingi tiems reiškiniams. J. Dapšauskas pateikė labai puikų tolerancijos pavyzdį: "Tikroji tolerancija - pakęsti alkoholiką, bet neapkęsti alkoholizmo blogybės." Šiuo metu galime stebėti kaip girtavimas yra "toleruojamas" ypač kaimo vietovėse, tačiau tai yra tik pripratimas prie blogybės, o ne tolerancija. Pripratimas ir abejingumas eina iš vien. Kaip jau minėtas autorius sakė " ne mano žirniai, ne mano pupos".  

    Abejingumas yra labai paplitęs mūsų visuomenėje ir dauguma abejingų žmonių slepiasi po tolerancijos šydu. Pateikti sakiniai tai papildo. Juk kaip žmogus gali toleruoti kitą, jeigu "kol nelenda į akis, man netrukdo", t.y. jis jo nepažįsta? Tokie žmonės kaip Motina Teresė, M.L. Kingas, Jonas Paulius II vadinami tolerancijos pavyzdžiais dėl to, kad " prie pakantumo skleidimo prisidėjo ne abejingumu, o išreikšdami aiškią poziciją įvairiais visuomeniniais klausimais".

  Offline Daiva Juodelienė
  Parašytas: 2010-06-30 14:00:36

  Gal ne visai į temą, tačiau, manau, kad labai įdomu.
  http://www.bernardinai.lt/straipsnis/2010-05-14-vladimir-bukovskij-politinis-korektiskumas-blogiau-uz-leninizma/44802
  Offline Lina Zupkaitė
  Parašytas: 2010-07-01 11:32:20

  Visiškai sutinku, kad nuo tolerancijos iki abejingumo - vienas žingsnis. Ir to abejingumo tikrai šiuo metu yra daugiau. Nemokame išklausyti, nemokame suprasti... labai sunku "įlįsti į kito žmogaus kailį". Tuo labiau, kai visai nenorime to daryti.

  Offline Jurgita Choromanskytė
  Parašytas: 2010-07-02 10:05:45

  Atrodo, kad visos pritariate minčiai, jog tėra vos vienas mažas žingsnelis tarp tolerancijos ir jos virtimo abejingumu. Susimasčiau, kodėl jūsų manymu taip yra? Kodėl tolerancija mūsų (o ir kitose) visuomenėje ilgai netrukus virsta abejingumu?

  Gana idomiai pastebėjo Lina, sakydama, kad būti tolerantiškais yra labai sunkus, ypač "kai visai nenorime to daryti". O kodėl mes nenorime būti tolerantiškais ir pabandyti suprasti ir gerbti kitokius žmones kaip kitokius, o ne tiesiog užsimerkti ir apsimeti, kad jie neegzistuoja. Na tai tinka ne tik žmonėms, bet ir dažnai elgesiui.

  Kodėl mums lengviau nusukti galvą ir akis į šalį, nei kaip Milda sako "išreikšti aiškią poziciją įvairiais visuomeniniais klausimais"?

  Offline Daiva Juodelienė
  Parašytas: 2010-07-02 14:42:07

  Jurgita, pastebėjau tokį dalyką. Mūsų, dalyvių mintys forume buvo teoriniai pasvarstymai. Jūs, moderatoriai, dėjote daug pastangų, kad pasistengtume kaip galima giliau pažvelgti į problemą, ją išanalizuoti, iškelti klausimą KODĖL ir bandytume rasti į atsakymą. Ačiū Jums už tą ,,žiežirbą". Tačiau jei viskas būtų taip paprasta ir mes žinotumėme atsakymą į tą nuolat visus kamuojantį ,,kodėl" - gyventume idealioje valstybėje ir būtumėme ideali visuomenė. Paskutinės savaitės tekstai man ypatingai patiko. Rodos, gali sustoti ties kiekvienu perskaitytu sakiniu ir jį išdiskutuoti iki begalybės. O ypač nudžiugau radusi V. Rastenio mintį, kurią ir noriu pacituoti. Manau, kad ši mintis turėtų būti credo ,,svarbiausia demokratijos sąlyga liberalizmas laiko dėsnį, kad tai būtų DAUGUMOS, SĄMONINGAI, LAISVAI BEI SU NUSIMANYMU sutarti sprendimai, daromi deramai atsižvelgiant ir MAŽUMOS laisvių bei nuomonių." Jei politikai deramai laisvai ir su nusimanymų sugebėtų atsakyti į nuolat iškylantį ,,kodėl" (na tiek to, bent jau dažniau jį sau iškeltų ir pasistengtų atsakyt) ir dar atsižvelgtų į mažumas - tuomet tikrai rečiau išgirstumėme iš jų lūpų tokių pasiteisinimų, kad balsavau taip, kaip liepė partija arba koalicijos partneriai.

  Offline Jurgita Choromanskytė
  Parašytas: 2010-07-02 16:42:34

  Daiva, bet argi nėra visų lengviausia pradėti nuo savęs ir tą klausimą Kodėl užduoti sau pačiai? Pavyzdžiui, kodėl aš abejingai žiūriu į šiukšles besimėtančias ant žemės ir šiukšlinančius gyventojus? Jei randu atsakyma, kuris tinka man pačiam, gal bent iš dalies galiu tikėti, kad ir kiti abejingai elgiasi dėl labai panašios priežasties?

  Dažnai į klausimus Kodėl galime atsakyti per save, o kai išanalizuojame save ir savo elgesį, pasidaro lengviau suprasti ir kitus, mus supančią visuomenę ir tuos pačius politikus. Atminkime, kad politikai lygiai tokie patys žmonės kaip mes, o mes patys juos ir išrenkame.

  Taigi :) kodėl mes kartais toleranciją aukojame abejingumui?

  Offline Daiva Juodelienė
  Parašytas: 2010-07-04 00:01:40

  Kodėl? Nu gal kartais todėl? Visos reakcijos prieš liberalizmą savo esmėje yra dekadenso pasireiškimas, kada pavargę žmonės pradeda saugumą vertinti labiau negu laisvę. J.Jaks-Tyris 

  Beje, kažkas su citatom nesigauna.

  Prašau pasisakymuose nenaudoti didžiųjų raidžių, nes tai traktuotina kaip rėkimas. Ačiū už supratingumą Wink

  Offline Daiva Juodelienė
  Parašytas: 2010-07-02 17:16:56

  Sėdžiu ir mąstau. (Kažkodėl labai daug asociacijų galvoje). Varijantas 1-abejingai praeinama pro šiukšles; 2-surenkama ir aprėkiami visi akiplotyje pasitaikę asmenys, nes jie kalti, jie mėto, aš renku; 3-surenkama tyliai, tačiau sukandus dantis ir mintyse burnojant tuos, kurie teršia; 4-surenkama tyliai ir mintyse atleidžiant tiems, kurie teršia; 5-surenkama tyliai, susitaikius su esama situacija; 6-pulti ieškoti kas dėl to kaltas - valdžia, kiemsargė; 7- labai mėgstama socialinė reklama (kabini plakatą a la ,, gamtą terši - kriuksio migyje guli". Kas bus veiksmingiausia? O gal apsidairai aplinkui ir matai - ups, 100 metrų spinduliu nė vienos šiukšliadėžės? Gal čia atsakymas į klausimą kodėl? Gal reikėtų imti ir sukalti šiukšliadėžę ir ją pastatyti? Ko gero teisus J. Jaks Tyrs - dažnai esame per daug pavargę ir nelaimingi žmonės, kad susimąstytume kodėl.
  Jei žiūrėti šiek tiek optimistiškiau, galima cituoti V. Kavolį, kuris sakė ,,brandi asmenybė yra pajėgi savo vidinėmis kontrolėmis pati save valdyti, bet, susidurdama su situacijų iškeliamomis problemomis, ji gali realistiškai daryti naujus sprendimus, juos organiškai inkorporuodama į savo charakterio sąrangą." O brandžias asmenybes ugdo pirmiausia šeima.

  Offline Vaidotas Karoblis
  Parašytas: 2010-07-02 19:58:20

  Mano nuomone, tolerancija tai pripažinimas, procesų, grupių, reiškinių ar panašiai. Su jais kylančių problemų pastebėjimas ir nelikimas nuošalėje (vienus veiksmus priimame, kitus smerkiame- pvz. Homoseksualus priimame tokius kokie jie yra, nes kiekvienas yra skirtingas ir jo teisė rinktis, koks jis nori būti, bet prieštaraujame jų vykdomai politikai, nes ji mūsų atžvilgiu nėra teisinga), kitaip tariant tolerancija, nėra akių užsirišimas, toks yra abejingumas. Tu žinai, kad kažkas egzistuoja, bet kaip Lina sako, tu visiškai nesigilini į tą reiškinį, procesą, galime vadinti, kaip norime. Ta Jurgitos frazė „kol nelenda į akis, man netrukdo“, atskleidžia abejingų žmonių logiką. Jis atsiriboja, iki tol kol yra paliečiamas.

   O dėl, ko mes aukojame toleranciją abejingumui? Galiu atsakyti dvejopai. Pirma, remiantis Daivos pateikta J.Jaks Tyrs citata dėl žmonių per didelio nuovargio, kuris juos priverčia rūpintis tik asmeniniais reikalais, nes kitiems trūkta jėgų, o taip pat ir noro. Antra, galime pabandyti atsakyti, per pilietinės visuomenės pažengimo lygį. Turbūt niekas neprieštaraus, kad pilietinė visuomenė yra labai glaudžiai susijusi su tolerancija, o kaip jau kalbėjome, kitoje forumo diskusijoje, Lietuvoje visuomenei dar reikia laiko, kad ją būtų galima pradėti vadinti pilietine, vadinasi ir pačiai tolerancijai dar reikia laiko, kad ji, o ne abejingumas, būtų pradėta naudoti.

  Offline Žaneta Poluvalova
  Parašytas: 2010-07-04 16:00:56

  Pirma mintis šovusi apie tolerancijos praktinį pavyzdį - tai bomžai. Ar mes juos toleruojame ar esame jiems abejingi?

  Manau, kad dalis abejingi, kita - ne. Tačiau abejingumas ir toleancija tuoj  pat pagimdytų problemą, jei bomžai imtų elgtis itin agresyviai ir keltų rimtą pavojų visuomenės saugumui. Kol kas jie kelia gėdą mūsų valstybei, ne prieš pačius mus, bet prieš užsienio piliečius. Kita vertus, jei jau esame pakankamai tolerantiški, kad nebandome prievarta juos išgyvendinti iš visuomenės, priversti "atsiversti" juos į normalius piliečius. Galbūt vieni mano, kad jie yra socialinė problema, bet aš sutinku su tuo iš dalies. Nes tai yra jų pasirinkimas. Jeigu jiems reiks pagalbos - tikiu, kad jie gebės pasiųsti tam tikrus pagalbos signalus visuomenei. 

  Dėl skirties tarp tolerancijos ir abejingumo - visiškai sutinku su kitų dalyvių mintimis.

  Offline Lina Zupkaitė
  Parašytas: 2010-07-04 16:37:18

  Kalbant apie šiukšles... mane nuo mažens mokė nešiukšlinti. Tad, žvelgiant iš mano pozicijos, toleruoti tokio elgesio negalima, bet... panašu, kad dabartiniu metu geriau "būti tolerantišku/abejingu" šiukšlinančiam, nei bandyti pareikšti pastabą. Elementarus saugumo jausmas - nežinia kokios reakcijos sulauksi.
  Offline Gintautas Činskis
  Parašytas: 2010-07-06 15:43:28

  Abejingumas yra didžiausia yda, tarp piliečių ypač jaunimo tarpe. Jei mes esame abejingi ir toleruojame senų dėdžių sprendimus ir nesiekiame ko nors pakeisti, tai yra aišku, kodėl pas mus nėra pilietiškumo, pačios visuomenės.Apie Telšių atvejį daug ką galėčiau papasakoti, nes dar niekur neteko matyti matyti tokio abejingumo ir prisitaikymo prie vietinių ryklių, statytinių sprendimų.Toleruodami jų sprendimus, mes paliekame patys abejingais, bent didžiają  piliečių daugumą,  jei tokiais galima pavadinti Telšiuose gyvenančius žmones.Jaunime nebūk abejingas ir netoleruok tau primetamų idėjų...
  Į viršų
  Viešoji įstaiga "Atvira
  visuomenė ir jos draugai"
  Į.k. 3001 16762
  Liepų g. 49, 92191 Klaipėda
  Tel./ faks. (8~46) 251 000
  El. p.: 
  info@atviravisuomene.lt
  Atsiskaitomoji sąskaita
  Nr. LT28 7044 0600 0493 4566
  AB SEB bankas banko kodas 70440
  Demokratija neįmanoma ne tik be kritinės demokratiškų politikų masės, bet ir be pliuralistinės, nuomonių įvairovę, tiesą ir paprastą žmogų labiau už korporatyvinį interesą ginančios žurnalistikos.
  Leonidas Donskis
  ELF

  Sprendimas: Intesp@